Parę dni temu było można świętować Dzień Czystego Powietrza.Z tego względu warto nabrać odrobinę refleksji nawiązujących do ogromnego problemu, który pojawia się na obszarze całej Polski. Mowa tu naturalnie o smogu, który z pewnością potrafi okazać się dla większości społeczeństwa naprawdę niezwykle niebezpieczny. Toksyny, które wdychamy w zasadzie w każdy dzień, bez wątpienia mają związek z rozszerzaniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już niecały rok. Niewątpliwie warto nieprzerwanie uświadamiać czym jest zatrucie powietrza bądź jakimi sposobami można z takim kłopotem walczyć.


Z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych stacjach został poruszony ten właśnie temat. W głównej mierze warto mieć świadomość, że dzisiaj w Polsce zaczął się sezon grzewczy, a wraz z nim powrócił również problem smogu. Sposobem na przeciwdziałanie zatruciu środowiska jest sprawne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Większość smogu w naszym kraju produkujemy my sami w domach, o czym zaznaczył Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie zlikwidujemy kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK również przyłączył się do walki z ze zdegradowanym środowiskiem. Prezes spółki Piotr Woźny orzekł, że uskuteczniana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia za ok. dziesięć lat będzie zeroemisyjna. Bądźmy świadomi także tego, iż problem ze smogiem a także z koronawirusem można ze sobą swobodnie połączyć. Epidemia COVID początkowo ukazała się w terenach o niezmiernie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.


W aspekcie smogu bez żadnych wątpliwości warto również orientować się, co w praktyce jest najważniejszą przyczyną. Tak więc jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu wielu niebezpiecznych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wszystkich perspektyw jest niezmiernie istotna, głównie z powodu naszego zdrowia i otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz