Od praktycznie 25 lat, 16 listopada wyjątkowo obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Z brakiem akceptacji co dnia ma styczność sporo osób i właśnie ta data ma to dawać do zrozumienia. Jest to między innymi nakłanianie do licznych instytucji publicznych, naukowców i rządów, aby szukali rozwiązania tego ogromnego problemu. Organizacji UNESCO bardzo zależy między innymi na tym, żeby wykluczyć nietolerancję przez edukowanie, ale też przygotowywanie wielu paneli dyskusyjnych, które mają na celu propagowanie akceptacji oraz zachęcanie do braku poniżania osób szykanowanych z wielu powodów.

Coraz częściej tworzące się zjawiska agresji, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji, były spowodowane stworzeniem tejże inicjatywy. Zaobserwowano jednak, że to właśnie te grupy mają do czynienia z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników. Objawy nietolerancji mogą być bardzo kłopotliwe dla osób krzywdzonych, stąd też celebrowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma uprzedzać o różnych sytuacjach, w których dochodzi do agresji, a także pomóc w odnalezieniu głębszych motywów uformowania się braku akceptacji. Aby obeznać się w tym, czym tak naprawdę jest akceptowanie nie swoich praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz uznawanie różnic indywidualnych, przydatne są tego rodzaju przedsięwzięcia, które naprawdę okazują się pomocne w tym zakresie. Równie dobrze ma pouczać, uczyć umiejętności wysłuchiwania, rozumienia innych ludzi, ale też dostrzegania różnorodności względem kultur.

W jaki sposób świętowano w naszym kraju Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Wspólny manifest wystosowali prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast, w którym to przeciwstawiają się fizycznej i werbalnej agresji wynikającej z homofobii i rasizmu, ale i też okazują wielkie oparcie dla tych osób. Pod ogólnym manifestem podpisał się przede wszystkim prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski powiedział, że solidarność dnia 16 listopada będzie podkreślana poprzez zawieszanie kolorowych flag, a także oświetlania budynków. W barwach tęczy został oświetlony w szczególności most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz